W listopadzie przyswajamy sobie wiadomości z następujących zagadnień programowych:
1).Domowi ulubieńcy.

Poznajemy życie i zwyczaje naszych domowych ulubieńców- psa i kota. Wybieramy się do schroniska w Zieleniewie, gdzie zobaczymy w jakich warunkach żyją porzucone zwierzęta, zawieziemy tym zwierzętom karmę.

2).Dbamy o nasze zdrowie.

Dowiemy się, że należy dbać o własne zdrowie, a w razie choroby przyjmować leki dozowane przez dorosłych. Poznamy domowe sposoby leczenia przeziębienia.

3).A deszcz pada i pada…

Omówimy obieg wody w przyrodzie, poznamy właściwości fizyczne wody. Dowiemy się, że woda jest cieczą. Sprawdzimy jak rozpuszcza się w wodzie sól, cukier, mąka , piasek, żwir. Zabarwimy wodę, opiszemy jej wygląd. Ustalimy, że woda przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Będziemy liczyć z dowolnego miejsca do przodu i do tyłu. Rozszerzymy zakres liczenia – przekroczymy próg dziesiątkowy, zrobimy stonogę i policzymy jej nogi. Będziemy liczyć po 10 (10, 20, 30 do 100). Utrwalimy znajomość cyfr (od 0 do 10). Poznamy znaki : +, -, =. Będziemy układać i rozwiązywać zadania z treścią.

Poprzez ćwiczenia w książce , pt.„ Bawię się i uczę” , doskonalimy swoją sprawność manualną i przygotowujemy się do nauki pisania. Dzielimy słowa o prostej budowie, zgodnej z zapisem, na głoski. Układamy schemat i model wybranych słów. Podzielimy głoski na samogłoski i spółgłoski. Czytamy globalnie wybrane zdania i słowa. Uczymy się piosenki , pt. ,,Szedł listopad” i wiersza E. Szelburg- Zarembiny, pt. ,,Szara godzina”. Utrwalamy znane nam piosenki o tematyce jesiennej. Odtworzymy ich rytm na instrumentach perkusyjnych. Śpiewamy je zbiorowo i indywidualnie. Bierzemy udział w jesiennym balu i w andrzejkowych wróżbach.
Jesteśmy grzeczni, przygotowujemy się do wizyty Mikołaja w naszym przedszkolu.